Toplumun ortak paydası

“Düşünmek zor zanaattır, onun için çoğunluk tek karar verir.”

Medya’da haberlerde bir cümlenin defalarca söylenmesine, reklamlarda insanlara gezizekalı muamelesi yapılmasına kızardım. Sonra günün birinde bir reklamcılık kitabında okudum. Diyordu ki; “yayıncı kuruluş toplumun büyük kesimini hedef kitlesine dahil edebilmek için ortalama zekanın biraz altında seviyede yayınlar yapar.” Hadi ortalama zekanın bu kadar düşük olup olmadığını şimdilik düşünmeyelim.

Ama internette bizzat biz yayın yapıyoruz. Medya biziz.

Kendi sınırımızı belirleyebiliriz, çizgimizi çekebiliriz.

Peki tüm interneti dolaşan bir fikir paragrafı var mı? Doğru anlaşıldığı için paylaşılmış bir fikir cümlesi bile yok. En iyi ihtimalle bazı aforizmalar, sözler, alıntılar çok yayılıyor. Onların da mümkünse en basitleri, ilk duyuşta anlaşılanları, ya da öyle zannedenleri. Hatta en çok belirli bir duyguyu harekete geçirenleri.

En son ne zaman gerçekten kaliteli bir videoyu duvarınızda gördünüz? Ya da herkesin paylaştığı mesaj veren bir video oldu mu? YouTube’da milyonlarca video içinde ilk 10 videonun 9 tanesi müzik, 1 tanesi komik video “Charlie bit me”. Toplumun ortak paydası Gangham Style (internette ilk kez cümle içinde kullanışım) ve yeni çıkan bir tanesi daha. Yani ortalama zekamızın biraz altı “sıfır” zekaya denk geliyor. Kendimize biçtiğimiz rol bu.

Sürekli karikatür paylaşan komik biri gibi görünmeye çalışıyor, sürekli şarkı paylaşan birine laf göndermeye çalışıyor derler. Bu hesaba göre neden kültürlü görünmeye çalışan kişi güzel söz sayfası beğenmek, bilimle ilgili görünmek isteyen kişi sözde bilim sayfalarındaki “ilginç bilgiler”i duvarında paylaşmak yerine adam akıllı ve kaliteli videoları paylaşmaz? Çünkü onlar ortak payda değil, sıkıcı. Komik görünmeye çalışan biri olmak sıkıcı olmaktan daha iyi. Ümitsizce ve zavallıca bir halde olduğunu profil resminden beğendiği sözlere kadar belli etmek; ilham verici, bilgilendirici, düşündürücü şeyler paylaşmaktan daha iyi.

Hiçbir anlama gelmeyen bir müzikler ortak paydamız, beyinlerimiz ise sadece kafalarımızın içinde.

“İnsanoğlun kendisine yaptığını başkası ona yapamaz.”