Alıntı yapmanın sorumluluğu

“Hakikat birdi, cahiller onu çoğalttı.” Hz.Ali

İnternetin aşama aşama bilgi çöplüğüne dönmesi şu şekilde oluyor.

A kişisi) Biri bir kitaptan beğendiği bir sözü alıp internete koyuyor, hatta kitabın ismini veya yazarın adını bile yazıyor. (İlk kaynak her zaman bir kitaptır).

B kişisi) Bir/birkaç kişi bu alıntıyı kendi profilinde veya bir sayfada olduğu gibi, sözün sahibini belirterek paylaşıyor.

C kişisi) En sonunda bu söz insanlığa düşman, prensip sahibi olmayan ya da çok saf birinin görüş alanına giriyor. O da bunu kaynağını silerek kendi profilinde veya bir sayfada paylaşıyor. Ya da kopyalarken sadece sözü kopyalıyor.

D kişisi) Facebook sayfası veya marka bir Twitter hesabı yöneten insanlık düşmanı birisi bu sözün kaynağının yerine daha çok paylaşılacağını umduğu birinin ismini yazıyor. Örneğin; Mevlana, Hz.Ali, Atatürk, Can Yücel, Necip Fazıl vs.

E kişisi) En büyük gaflete düşmüş kişi bu kişi. Önündeki sözü bazen ne dediğini anlamadan sadece söyleyen kişiye bakarak paylaşıyor. Bazen sözler o kadar saçma oluyor ki, o kişinin öyle bir şey söylememiş olduğu ilk görüşte anlaşılıyor. Ama bu kişi yine de paylaşıyor ve tüm internette bu sözün sahibi ayırt edilemez hale geliyor. İnsanlar sevdikleri kişilere garip gözle bakar oluyor, internet gibi bir bilgi kaynağı güvenilmez bir hal alıyor, insanlar kaynak gösterme gibi mükemmel bir prensibi unutur hale geliyor.

A kişisi internetin üreten yüzü, internete bilgi ekleyen ender kişilerden biri. Toplumdaki oranı %1’den fazla değil.

Diğer tüm paylaşanlar %99 civarında, bunlar B kişisi. Birilerinin internete yüklediklerini paylaşıyorlar, kendileri internetin bilgi havuzuna bir katkı sağlamıyorlar.

C kişilerinin bir kısmı paylaştığı sözleri kendisinin söylemiş olduğunun zannedilmesi için bunu yapıyor. Google en çok ziyaret edilen 2. web sitesi, her gün milyarlarca arama yapılıyor ama araştırma alışkanlığı olmayan toplumumuzda maalesef Google’da bir sözün ilk nerede nasıl paylaşıldığını bulabilecek kişi çok az.

D kişisi Türkiye’de toplasan 1000 kişi yoktur.

E kişisi en az 29 milyon kişi. İşte bu yüzden en büyük sorumlu onlar. Tüm internetin çöplüğe dönmesinin suçluluları yanlışı yapanlar değil yayanlar.